Zimowit pełny różowy Waterlily colchicum
Opis
Zimowit pełny różowy Colchicum Waterlily 1 szt.
Cebula 14/16 - odmiana ta nie tworzy dużych cebul
Zimowit jesienny jest podobny do krokusa, ale rozwija się zupełnie inaczej: jesienią ukazują się tylko kwiaty (około 15 cm wysokości), natomiast liście (6 cm szerokości i 30 cm długości) wyrastają w marcu, w czerwcu zaś zasychają. Roślina wytwarza od 3 do 8 (zależnie od wielkości bulwy) wąskolancetowatych, tępo zakończonych liści. Zimowit kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być purpurowoliliowe, różowoliliowe, liliowe, różowe, czasem białe, pojedyncze bądź pełne. Mają lejkowaty kształt, tworzą promienisty okwiat, składający się z 6 działek zrośniętych u nasady w długą rurkę. Z jednej dużej bulwy (średnicy 8 cm) wyrasta ich kilkanaście.
Zimowity na rabatach najlepiej sadzić w towarzystwie innych roślin, można też sadzić je w trawie bądź na wrzosowisku. Nadają się również na kwiat cięty.
Podłoże powinno być wilgotne, ale jednocześnie dobrze przepuszczalne, o dużej zawartości składników pokarmowych, o odczynie zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne lub nieznacznie półcieniste. Rozmnaża się z bulw przybyszowych, oddzielanych od bulw matecznych.
Jak sadzić zimowity ?
Aby zimowity zakwitły jesienią, ich bulwy należy posadzić w ogrodzie w połowie sierpnia na głębokości 12–15 cm. Nie trzeba ich okrywać na zimę – bulwy nie przemarzają. Wiosną z bulw wyrosną długie, szablaste liście, które należy pozostawić na rabacie w ogrodzie do zżółknięcia. Częste przesadzanie nie sprzyja obfitemu kwitnieniu.
Na jednym miejscu zimowity mogą pozostawać kilka lat, a gdy się zagęszczą trzeba je wykopać – robi się to pod koniec czerwca. Po wykopaniu bulwy zimowitów jesiennych trzeba oddzielić i od razu posadzić na nowe miejsce albo przechować w suchym i chłodnym pomieszczeniu do połowy sierpnia i wtedy je posadzić.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.