ogrodnik24.pl
25 lat na rynku|40.000 artykułów|Bezpieczne płatności|14 dni na zwrot

Czosnek Arkus 0,5kg średniowczesny polski kwalifikowany ozimy

Dostępność: Brak towaru
Cena: 27,89 zł 27.89
ilość + -

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Czosnek ozimy polski kwalifikowany

Odmiana Arkus 0,5 kg

 

Arkus - odmiana średniowczesna. Dojrzewa o około 7 dni później niż odmiana Harnaś. Ząbki duże, fioletowobrązowe, łuska okrywająca główkę białofioletowa do szarej z żyłkami.

W główce od 4 do 7 ząbków, masa główki 50-60g.

Odmiana Arkus polecana dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Plon ogólny wysoki.

Do sadzenia jesienią i wczesną wiosną.

(500g ~ 10 główek)

 

Uprawa: Arkus sadzimy od połowy października do początku listopada w ilości 1 t ząbków na 1 ha, dostosowując termin do panujących warunków atmosferycznych. Preferuje żyzną, próchniczną, zasobną i przewiewną glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego, pH=6,8-7,0. Ząbki możemy sadzić w rozstawie 15-20 x 5 cm, nie musimy się o nie martwić, dobrze przezimują (wytwarzane przez nie korzenie wciągają je w głąb ziemi na kilka cm).

Zbioru możemy spodziewać się pod koniec czerwca lub na początku lipca, kiedy większość liści zacznie brązowieć i zasychać. Co ważne – Arkus dobrze się przechowuje i jest długo przydatny do spożycia.

Nie bez powodu Arkus polecany jest do przemysłu farmaceutycznego, gdyż zawiera:

0,46 g olejków w 100 g suchej masy

1,52 g alliny aktywnej w 100 g suchej masy

1,39 g allicyny w 100 g suchej masy

Czosnek od dawna określany jest jako naturalny antybiotyk – zwalcza drobnoustroje, ponadto obniża poziom cholesterolu we krwi, obniża jej ciśnienie, a także wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych.

Zastosowanie: Arkus jest nie tylko polecany dla przemysłu farmaceutycznego, ale także do przetwórstwa – do produkcji sosów, zalew, konserw, mrożonek, czy przetworów mięsnych.

Nawożenie czosnku zimowego.

Nawóz pod czosnek zimowy można dać przedplon w postaci roślin wcześnie schodzących z pola. Zaleca się też nawożenie obornikiem w ilości ok 300 kg na 100 m2 lub nawozami mineralnymi w ilości azot 1kg, fosfor 0,8kg, potas 1,5kg na 100 m2 

Nawóz fosforowy i potasowy stosujemy jesienią, a azotowy wiosną w dwóch dawkach /po wschodach i po miesiącu/

Kiedy sadzić czosnek zimowy?

Termin sadzenia to okres od połowy września do końca października. Późniejsze sadzenie może spowodować zmniejszenie plonów.  

Jak sadzić czosnek zimowy?

Przed przystąpieniem do sadzenia podzielić główki na ząbki

Na obsadzenie 1 m2  powierzchni potrzebnych jest ok 50-80 ząbków.  Większe ząbki sadzi się rzadziej, mniejsze – gęściej. Przyjmuje się zatem, że odległości między rzędami wahają się w rozpiętości od 20 do 25 cm, a odstęp między ząbkami umieszczanymi w ziemi wynosi od 5 do 10 cm.

W przypadki czosnku zimowego ważne jest sadzenie pionowe ząbków , piętką w dół na głębokość od 5 do 8 cm czyli wierzchołek ząbka musi być przykryty 5cm warstwą ziemi. Zbyt płytkie sadzenie może spowodować przemarzanie.

 Uprawa czosnku zimowego.

Czosnek jest rośliną, która toleruje niskie temperatury i może zimować w gruncie.

Ważne jest , aby czosnek ukorzenił się przed nadejściem mrozów. Wiosną kontynuuje wzrost już przy temperaturze powyżej 3 stopni Celcjusza.

Czosnek rośnie dobrze na glebach przepuszczalnych, bogatych w próchnicę o ph 6,5-7 - czarnoziemy i gleby piaszczysto-gliniaste dobrze zatrzymujące wodę.

Czosnek ma duże wymagania wodne szczególnie w maju i czerwcu, kiedy następuje największy przyrost masy główek.

Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione.

Nie należy uprawiać czosnku po innych warzywach cebulowych

Ważnym zabiegiem w uprawie czosnku jest nawadnianie w okresie suszy, zazwyczaj w miesiącach maj-czerwiec w ilości jednorazowo ok 20 litrów wody na 1 m2

Ważnym zbiegiem  jest również systematyczne usuwanie chwastów.

Dobrym sposobem na pozbycie się chwastów jest ściółkowanie kompostem, słomą , liśćmi, lub korą drzew iglastych. Dzięki temu zabiegowi zapewniamy również większą wilgotność gleby, przez ograniczenie jej wysychania.

Czosnek jest wrażliwy na niedobory magnezu, wapnia, boru. 

Zbiór czosnku następuje w lipcu - sygnałem jest brązowienie i zasychanie liści.

Czosnek wykopujemy widłami prze podważenie.

Główki należy pozostawić na zewnątrz do przeschnięcia przez klika dni

Przechowywać w chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu.

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

Szczególnie polecamy: narzędzia ogrodnicze Fiskars, Gardena, Wolf, Kard, plandeki ochronne niebieskie, białe , plandeki okryciowe zielone grube, plandeki srebrne, brązowe bardzo grube, baseny ogrodowe, stelażowe, materace, leżaki, pontony, dmuchane zabawki plażowe, baseny rozporowe Intex Warszawa, chlor do basenu, chemia basenowa, grille gazowe Landmann, nawozy Substral, Florovit, Azofoska, Agrecol, Ogród 2001, Compo, Fructus, Zielony Dom, Vila, Biopon, nawozy naturalne, hydrożel, zakwaszacze gleby, preparaty na mrówki, ślimaki, kleszcze, trutki na myszy, szczury, środki ochrony roślin SBM , trawa gazonowa, sportowa, nasiona warzyw, kwiatów, ziół Vilmorin, Polan, PNOS, grzybnie, podłoża ogrodnicze ,ziemia ,torf Kronen, Hollas, Klasmann, tkaniny ogrodnicze, agrowłókninę Agrimpex, maty wiklinowe, piły, kosy, dmuchawy , odkurzacze , pilarki Stihl , kosiarki Stiga, agregaty prądotwórcze DAEWOO, doniczki, węże ogrodowe, zraszacze, balony do wina ,beczki ,rękawice robocze, kalosze, chodaki ogrodowe, worki polipropylenowe i raszlowe ,pochodnie bambusowe, olej do pochodni, rozpałki do grilla, plastikowe siatki ogrodzeniowe, znicze, wiązanki, artykuły bożonarodzeniowe, choinki żywe ,choinki sztuczne ,lampki choinkowe LED ,ozdoby świąteczne, sól drogową, ekogroszek, brykiet do kominka, karmę dla ptaków, cebulę dymkę, cebule kwiatowe, cebulki, mieczyki, dalie, lilie, tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty, amarylisy.

    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium