W jakie akcesoria do basenu warto się wyposażyć?
W jakie akcesoria do basenu warto się wyposażyć?

W jakie akcesoria do basenu warto się wyposażyć?

Basen ogrodowy to idealne rozwiązanie na lato - nawet niewielki przydomowy basenik pozwoli zrelaksować się i ochłodzić jednocześnie. Baseny ogrodowe są również ogromną atrakcją dla dzieci, a większe egzemplarze mogą stanowić bezpieczne środowisko do nauki pływania. Sam basen to jednak nie wszystko - aby móc cieszyć się w pełni możliwościami, jakie daje własny „akwen”, warto wyposażyć się w funkcjonalne akcesoria basenowe. Jakie konkretnie? O tym przeczytasz poniżej.

Pompy basenowe

W tej kategorii można spotkać 3 typy urządzeń - podgrzewacz wody, pompa filtrująca oraz generator chloru. Pompa podgrzewająca to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy podnieść komfort korzystania z przydomowego basenu i wydłużyć nieco sezon kąpielowy. Dzięki pompie filtrującej można znacznie zmniejszyć częstotliwość wymiany wody w basenie, co znacznie obniży wydatki, zwłaszcza przy długim sezonie kąpielowym. Pompa filtrująca może korzystać z wymiennych filtrów lub specjalnego filtrującego piasku kwarcowego, zależnie od modelu. Ostatnie urządzenie służy natomiast do utrzymywania wody basenowej w dobrym stanie - generowany chlor zabezpiecza ją i dezynfekuje.

Należy pamiętać, że pompy basenowe to urządzenia napędzane energią elektryczną - dlatego nie powinno się przebywać w wodzie, gdy są one aktywne.

Filtry

Do wspomnianej wcześniej pompy filtrującej potrzebny będzie jeszcze specjalny filtr, który pozwala oczyścić wodę basenową z zanieczyszczeń. Takie filtry mogą być wykorzystywane wiele razy - przy lekkich zabrudzeniach wystarczy opłukać je pod bieżącą wodą. Wymiana filtra będzie konieczna, gdy jego stopień zanieczyszczenia uniemożliwia wyczyszczenie go. Oczywiście filtr powinien być dobrany do posiadanego modelu pompy.

Przykrycia

Gdy basen ogrodowy nie jest użytkowany, konieczne jest zabezpieczenie go przed zanieczyszczeniami. Tutaj przydadzą się różnego rodzaju przykrycia - zależnie od rodzaju basenu mogą to być zwykłe plandeki lub specjalne przykrycia stworzone z myślą o konkretnych modelach basenów ogrodowych.

Drabinki

Ze względu na swoją wysokość, baseny stelażowe mogą być niewygodne w użytkowaniu - dla pełnego komfortu, zwłaszcza dzieci i osób starszych, warto dokupić drabinkę, która pozwoli wygodnie wchodzić i wychodzić z basenu.

Sprzęt do czyszczenia

Akcesoria do czyszczenia basenu przydają się zarówno w sytuacji, gdy nie można sobie pozwolić na zakup pompy filtrującej, jak i jako uzupełnienie jej pracy. Trzeba bowiem pamiętać, że urządzenie to nie jest w stanie dokładnie zebrać wszystkich zanieczyszczeń, zwłaszcza tych, które zdążyły już opaść na dno.

W tej kategorii znajdziemy zarówno siatki do wyławiania nieczystości, jak i szczotki oraz odkurzacze do czyszczenia dna (w tym specjalne szczotki narożnikowe). Dobierając odkurzacz basenowy, należy dostosować jego moc do rozmiarów basenu - dzięki temu można szybko uporać się z całą powierzchnią i bez problemu usunąć nie tylko drobne zabrudzenia, ale i większe nieczystości.

Dozowniki

Dbanie o czystość wody w basenie wymaga zastosowania pewnych środków chemicznych (np. chloru), które pozwolą wyeliminować potencjalne zagrożenia biologiczne (np. bakterie) mogące się z czasem kumulować w wodzie. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu środków nie należy wrzucać bezpośrednio do wody - nie tylko utrudnia to ich równomierne rozprowadzenie po całym basenie, ale może też prowadzić do powstawania odbarwień na dnie.

Rozwiązaniem tego problemu są specjalne dozowniki/dyspensery. To proste urządzenia, które unoszą się na wodzie i rozprowadzają umieszczone w nich tabletki po basenie. Mogą one zastąpić generatory chloru, dezynfekując wodę w basenie oraz pomagać w utrzymaniu jej właściwego pH. Część z nich ma możliwość regulacji dawkowania, co pozwala dostosować ilość uwalnianego środka do wielkości basenu. Niektóre modele dozowników mogą też mieć wbudowane termometry.

pompa basenowa

Chemia basenowa

Zastosowanie chemii basenowej jest konieczne, aby woda basenu ogrodowego była chroniona przed rozwijającymi się glonami i innymi organizmami. To właśnie dzięki niej możemy cieszyć się krystalicznie czystą wodą basenową. Dostępne są m.in. chlor w różnych postaciach (tabletki, granulki), tabletki tlenowe, środki flokujące i klaryfikatory. Choć chemia może się wydawać przesadą, w przypadku basenów ogrodowych wystawionych na różne czynniki pogodowe i przyrodnicze (w tym zarazki chorobotwórcze), jest ona koniecznością.

Analizery wody

Utrzymywanie właściwego pH wody basenowej jest niezwykle ważne - przy zbyt niskiej wartości będzie sprzyjać rozwojowi glonów, natomiast zbyt wysoka może wywołać reakcję alergiczną skóry. Warto więc doposażyć się w zestawy do analizy wody, które pozwolą na sprawdzenie pH oraz stężenia chloru.
Ważne jest, aby pobierając wodę nie brać jej bezpośrednio z basenu - powinno się je nabierać osobnym naczyniem i dopiero później przelewać do testów.

Pompki

Pompka to absolutna podstawa w przypadku basenów dmuchanych oraz innych akcesoriów i zabawek napełnianych powietrzem. Dzięki wydajnej pompce wszystko zajmie jedynie kilka chwil.

Akcesoria basenowe - podsumowanie

Jeśli chcesz zachować czystą wodę w basenie ogrodowym na dłużej, warto zainwestować w kilka niezbędnych akcesoriów - inwestycja zwróci się dość szybko, ponieważ nie trzeba będzie tak często wymieniać wody. O jakość wody można zadbać, kupując pompę filtrującą oraz wyposażając się w odpowiednią chemię basenową. Przydatny będzie również zestaw czyszczący oraz inne praktyczne akcesoria, takie jak drabinki, przykrycia, czy pompka do dmuchanych basenów i zabawek.

Szczególnie polecamy: narzędzia ogrodnicze Fiskars, Gardena, Wolf, Kard, plandeki ochronne niebieskie, białe , plandeki okryciowe zielone grube, plandeki srebrne, brązowe bardzo grube, baseny ogrodowe, stelażowe, materace, leżaki, pontony, dmuchane zabawki plażowe, baseny rozporowe Intex Warszawa, chlor do basenu, chemia basenowa, grille gazowe Landmann, nawozy Substral, Florovit, Azofoska, Agrecol, Ogród 2001, Compo, Fructus, Zielony Dom, Vila, Biopon, nawozy naturalne, hydrożel, zakwaszacze gleby, preparaty na mrówki, ślimaki, kleszcze, trutki na myszy, szczury, środki ochrony roślin SBM , trawa gazonowa, sportowa, nasiona warzyw, kwiatów, ziół Vilmorin, Polan, PNOS, grzybnie, podłoża ogrodnicze ,ziemia ,torf Kronen, Hollas, Klasmann, tkaniny ogrodnicze, agrowłókninę Agrimpex, maty wiklinowe, piły, kosy, dmuchawy , odkurzacze , pilarki Stihl , kosiarki Stiga, agregaty prądotwórcze DAEWOO, doniczki, węże ogrodowe, zraszacze, balony do wina ,beczki ,rękawice robocze, kalosze, chodaki ogrodowe, worki polipropylenowe i raszlowe ,pochodnie bambusowe, olej do pochodni, rozpałki do grilla, plastikowe siatki ogrodzeniowe, znicze, wiązanki, artykuły bożonarodzeniowe, choinki żywe ,choinki sztuczne ,lampki choinkowe LED ,ozdoby świąteczne, sól drogową, ekogroszek, brykiet do kominka, karmę dla ptaków, cebulę dymkę, cebule kwiatowe, cebulki, mieczyki, dalie, lilie, tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty, amarylisy.

    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl