ogrodnik24.pl
25 lat na rynku|40.000 artykułów|Bezpieczne płatności|14 dni na zwrot
Co zamiast chloru do uzdatniania wody w basenie ogrodowym?
Co zamiast chloru do uzdatniania wody w basenie ogrodowym?

Własny basen przydomowy to prawdziwa frajda i ochłoda w trakcie upałów. Niestety, wystarczy kilka dni, aby zgromadzona w nim woda zaczęła brzydko pachnieć, co oznacza, że doszło do rozwoju glonów i bakterii. Kąpiel w takiej wodzie z pewnością nie należy do przyjemnych i co najważniejsze, bezpiecznych doświadczeń. Dlatego też niezbędne okazuje się uzdatnianie wody basenowej środkami biobójczymi. Najpopularniejszą tego typu substancją jest chlor, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że nie jedyną. Sprawdź alternatywne metody dezynfekcji wody w basenie przydomowym i dlaczego warto z nich korzystać!

Dlaczego nie wolno pomijać dezynfekcji wody basenowej?

Wraz z pierwszymi upałami w naszych ogrodach jak grzyby po deszczu wyrastają baseny. Mniejsze, większe, dmuchane czy stelażowe... Niezależnie od rozmiaru mają one za zadanie ochłodzić domowników podczas skwarów, a przy tym dawać chwilę zabawy czy relaksu.

👉🏻 Sprawdź szeroką ofertę basenów ogrodowych dla małych i dużych klikając TUTAJ!

Niestety, o ile pierwsze kąpiele niosą dużo radości, o tyle już po kilku dniach pojawia się nieprzyjemny zapach, a woda traci swoją krystaliczną przezroczystość. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do takiej wody nie powinniśmy już wchodzić, a już szczególnie pozwalać się w niej chlapać naszym dzieciom. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka tego nie widać, to w basenie pływają niewidoczne cząsteczki zanieczyszczeń biologiczno-chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego też wyjścia są dwa: albo taką brudną wodę należy wylać, basen wyczyścić i nalać świeżej wody (co jest dobrym wyjściem jedynie w przypadku małych baseników dziecięcych), albo poświęcić kilkadziesiąt złotych i zaopatrzyć się w środki do dezynfekcji wody.

Co kryje się w brudnej wodzie basenowej?

Woda w basenie przydomowym to raj dla różnego rodzaju bakterii, wirusów, glonów, pleśni i drobnoustrojów, które potrafią się namnażać w naprawdę szybkim tempie. Wszystkie te mikroorganizmy mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, wywołując różnego rodzaju choroby, takie jak infekcje skórne, zapalenia błon śluzowych czy zakażenia układu pokarmowego.

Po czym poznać, że w naszym basenie zagościły nieproszone mikroorganizmy? Pierwszą oznaką może być zbierający się na dnie i ściankach śliski osad i utrata przejrzystości wody. Pojawienie się nieprzyjemnego zapachu czy plam to już ostateczny znak, że nasza woda basenowa wymaga natychmiastowej wymiany lub silnej dezynfekcji. Najlepiej jednak nie czekać na wystąpienie żadnego z powyższych objawów i zacząć uzdatnianie już dobę po zalaniu basenu wodą.

Warto także wiedzieć, że zanieczyszczenia basenu to nie tylko "obce" drobnoustroje. To także nasz pot, cząsteczki moczu, rozmaite wydzieliny, użyte przez nas kosmetyki czy przypadkowo rozlany napój. Wszystko to, staje się doskonałą pożywką, przyspieszającą rozrost "nieproszonych gości" w naszym basenie. Dlatego dezynfekcja wody basenowej jest absolutnie podstawą bezpiecznego użytkowania basenu przydomowego.

 

Chlor - czym jest, jak działa i czy jest bezpieczny?

Chyba najpopularniejszym środkiem do dezynfekcji wody basenowej jest chlor, czyli bardzo aktywny chemicznie utleniacz, będący substancją silnie biobójczą. Dodany we właściwym stężeniu do wody zabija i uniemożliwia dalsze rozmnażanie się groźnych dla nas mikroorganizmów. Chyba największym znakiem rozpoznawczym jest intensywny, drażniący zapach chloru.

Właściwie dozowany chlor jest bezpieczny dla większości ludzi, jednak przy samodzielnym użytkowaniu łatwo o błędy. Zbyt duże stężenie chloru może działać drażniąco na skórę i błony śluzowe, a nawet wywoływać reakcje alergiczne i oparzenia. Dlatego wybierając chlor jako środek do uzdatniania wody w basenie, należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie trzymać się wytycznych producenta.

Co zamiast chloru do basenu? - Najlepsze alternatywy dla chlorowania wody

Mało kto wie, że istnieją sposoby bezchlorowej dezynfekcji wody basenowej. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą znieść zapachu chloru lub szukają bezpieczniejszej alternatywy, np. do basenu, z którego korzystają dzieci.

W basenie, zamiast chloru można zastosować:

Aktywny tlen - skuteczny sposób na czystą wodę

Coraz częściej w środkach do uzdatniania wody basenowej chlor jest zastępowany aktywnym tlenem. Działa on niemal identycznie do środków na bazie chloru, jednak z tą różnicą, że tlen aktywny jest bezwonny. Jest silnym utleniaczem, co powoduje destrukcję mikroorganizmów. Jego sporą zaletą jest oczyszczanie wody w sposób ekologiczny i neutralny dla użytkowników basenu.

Środki na bazie aktywnego tlenu zazwyczaj występują w postaci tabletek, które są łatwe w użyciu i dzięki powolnemu dozowaniu skutecznie oczyszczają wodę. Optymalna dawka dla basenów ogrodowych to ok. 3.0-8.0 mg/l.

 

Sól basenowa

Sól basenowa to po prostu chlorek sodu, który następnie należy poddać procesowi elektrolizy soli. W jej wyniku w basenie wytwarza się naturalny chlor, skutecznie niszczący bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby. Sól basenowa bez elektrolizy niestety jest mało skuteczna, dlatego też, aby zastosować tę metodę, musimy zaopatrzyć się w specjalną stację uzdatniającą do elektrolizy soli.

Zaletą soli basenowej jest większe bezpieczeństwo, niż w przypadku uzdatniania tradycyjnym chlorem. Ponadto ma mniej intensywny zapach.

Stosowanie lamp ultrafioletowych

Ostatnim popularnym sposobem na oczyszczenie wody bez użycia chloru jest stosowanie systemu lamp ultrafioletowych. Woda przepływająca przez lamę UV zostaje napromieniowana tak, aby fale świetlne uszkodziły i tym samym zabiły szkodliwe mikroorganizmy. Zaletą tej metody jest brak konieczności stosowania substancji chemicznych, natomiast wadą dosyć spory koszt zakupu takich urządzeń. Ponadto promienie UV nie wpływają na pH wody.

O czym jeszcze pamiętać, aby cieszyć się czystą wodą w basenie?

Oczyszczanie wody w basenie przydomowym to nie tylko środki chemiczne, ale również dbałość o ciągłą filtrację czy niewnoszenie do środka zanieczyszczeń. Aby woda basenowa pozostała krystalicznie czysta, warto podjąć poniższe działania:

  • zaopatrzyć się w najwyższej jakości zestaw filtrujący wodę w basenie;
  • w czasie, w którym nie korzystamy z kąpieli, warto na powierzchni wody pozostawić pływak ze środkiem dezynfekującym;
  • najlepiej korzystać z basenu po uprzednim prysznicu, a przed każdorazowym wejściem do środka opłukać stopy np. w napełnionej wodą misce na pranie (pozwoli to ograniczyć wnoszenie piasku, trawy i innych zanieczyszczeń);
  • stosować okrycie na basen, dzięki czemu ograniczymy wpadanie do środka pyłków, liści i innych brudów.

 

Alternatywne środki dezynfekcji wody basenowej - Podsumowanie

Regularne monitorowanie stanu wody w basenie ogrodowym to podstawa jego bezpiecznego wykorzystania. Aby zachować ją w dobrej jakości, zaleca się stosowanie odpowiedniej chemii basenowej. Chlor jest najpopularniejszym, ale nie jedynym środkiem dezynfekującym wodę basenową. Równie skuteczny jest aktywny tlen, sól basenowa do elektrolizy czy naświetlanie lampami UV. Preparaty do samodzielnego uzdatniania wody w basenie przydomowym znajdziesz w naszym sklepie Ogrodnik24.pl

Szczególnie polecamy: narzędzia ogrodnicze Fiskars, Gardena, Wolf, Kard, plandeki ochronne niebieskie, białe , plandeki okryciowe zielone grube, plandeki srebrne, brązowe bardzo grube, baseny ogrodowe, stelażowe, materace, leżaki, pontony, dmuchane zabawki plażowe, baseny rozporowe Intex Warszawa, chlor do basenu, chemia basenowa, grille gazowe Landmann, nawozy Substral, Florovit, Azofoska, Agrecol, Ogród 2001, Compo, Fructus, Zielony Dom, Vila, Biopon, nawozy naturalne, hydrożel, zakwaszacze gleby, preparaty na mrówki, ślimaki, kleszcze, trutki na myszy, szczury, środki ochrony roślin SBM , trawa gazonowa, sportowa, nasiona warzyw, kwiatów, ziół Vilmorin, Polan, PNOS, grzybnie, podłoża ogrodnicze ,ziemia ,torf Kronen, Hollas, Klasmann, tkaniny ogrodnicze, agrowłókninę Agrimpex, maty wiklinowe, piły, kosy, dmuchawy , odkurzacze , pilarki Stihl , kosiarki Stiga, agregaty prądotwórcze DAEWOO, doniczki, węże ogrodowe, zraszacze, balony do wina ,beczki ,rękawice robocze, kalosze, chodaki ogrodowe, worki polipropylenowe i raszlowe ,pochodnie bambusowe, olej do pochodni, rozpałki do grilla, plastikowe siatki ogrodzeniowe, znicze, wiązanki, artykuły bożonarodzeniowe, choinki żywe ,choinki sztuczne ,lampki choinkowe LED ,ozdoby świąteczne, sól drogową, ekogroszek, brykiet do kominka, karmę dla ptaków, cebulę dymkę, cebule kwiatowe, cebulki, mieczyki, dalie, lilie, tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty, amarylisy.

    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium